15. Uluslararası Keşan Açık Satranç Turnuvası Sona Erdi!

Bu yıl 15.si düzenlenen Keşan Uluslararası Açık Satranç Turnuvası sona erdi. 

Turnuva benim açımdan büyük bir öneme sahipti. Enez Kaymakamlığı Uluslararası Aziz Yörük Açık Satranç Turnuvasından sonra ikinci defa bir uluslararası turnuvada başhakemlik yapmanın yanısıra 2012’den beri görev aldığım Keşan Open’da ilk defa başhakemlik yapmış oldum. Farklı ülkelerden farklı insanlar tanımak turnuvanın bana kattığı en önemli şey oldu.

 

Turnuva TSF sitesinde şu şekilde yer aldı:

Turnuvada birinciliği GM Tornike Sanikidze (Gürcistan), ikinciliği IM Meilis Annaberdiev (Türkmenistan), üçüncülüğü ise GM Vugar Rasulov (Azarbeycan) kazandı.

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Keşan Belediye Başkanlığının destekleri ile düzenlenen XV. Keşan Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nın ödül töreni 18 Ağustos 2017 Cuma günü Keşan Belediyesi Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşti.

Toplam 166 sporcunun mücadele ettiği ve Türkiye, Kırgızistan, Yunanistan, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Rusya ve Özbekistan olmak üzere 9 farklı ülkeden sporcunun katıldığı turnuvada 4 GM, 3 IM, 1 WIM ve 3 FM yarıştı.

9 tur süren yarış sonunda ise birinciliği GM Tornike Sanikidze (Gürcistan), ikinciliği IM Meilis Annaberdiev (Türkmenistan), üçüncülüğü ise GM Vugar Rasulov (Azarbeycan) kazandı.

Turnuvanın ödül töreninde açış konuşmasını yapan Opr. Dr. Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, turnuvaya katılan yerli yabancı tüm sporculara teşekkür ederek, derece elde edenleri tebrik etti.

Özcan’ın ardından konuşma yapan TSF Edirne İl Temsilcisi ve Turnuva Koordinatörü İlker Sarıtekin ise turnuva hakkında bilgiler verdi ve şunları söyledi. “Öncelikle bu turnuvayı 15 yıldan bu yana kesintisiz düzenleyen ve büyük katkı veren başta Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’a, Keşan Belediye Başkan Yardımcımız Cengizhan Aktan’a, Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mücahit Erdoğan ve müdürlük personeline teşekkürü bir borç biliyorum. Turnuvamıza 25 farklı ilimizden 133 yerli sporcu, Türkiye, Kırgızistan, Yunanistan, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Rusya ve Özbekistan olmak üzere 9 farklı ülkeden 33 yabancı sporcu olmak üzere toplam 166 sporcu katılmıştır. Sporcularımızın yanlarında gelen yakınları ile birlikte 1 hafta boyunca toplam 300 kişi Keşan ilçemizin misafiri oldu.”

Açılış konuşmalarından sonra Özcan; Başhakem Derya Özkan, Başhakem Yardımcısı Rafet Gülmez, Başhakem Yardımcısı İlker Sarıtekin, Hakemler Rıdvan Bilgin, Mustafa Çakır, Mustafa Alcan, Engin Kesmen, Umut Güney, Ayşe Güney ve Gözlemci İsmail Çalışkan’a teşekkür plaketi sundu. Başhakem Yardımcısı Rafet Gülmez, turnuvanın düzenlenmesinde ve başarıyla gerçekleştirilmesinde emeği geçen Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Cengizhan Aktan ve Mücahit Erdoğan ve Derya Özkan adına Ankara’da fidan dikileceğini söyledi ve fidan sertifikalarını kendilerine takdim etti.

Törende daha sonra turnuvada kategorilerinde dereceye girenlere ödül ve hediyeleri protokol konukları tarafından takdim edildi.

Turnuvada verilen ödüller ve kazananlar şöyle:

GENEL KATEGORİ
Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER
1 2 GM SANİKİDZE TORNİKE 2533 GEO GÜRCİSTAN 4000
2 4 IM ANNABERDİEV MEİLİS 2487 TKM TÜRKMENİSTAN 2500
3 3 GM RASULOV VUGAR 2509 AZE AZERBAYCAN 1500
4 11 FM BÜYÜKAŞIK DİYAP 2285 TUR ÇANAKKALE 1000
5 7 GUSEYNOV ALİHAN 2399 UZB ÖZBEKİSTAN 800
6 19 SEYHANOĞLU DENİZ 2127 TUR İSTANBUL 600
7 16 ALİYEV ELNUR 2150 AZE AZERBAYCAN 550
8 12 FM ANNABERDİYEV BABAGELDİ 2234 TUR MERSİN 500
9 10 IM DİMİTROV ATANAS 2317 GRE YUNANİSTAN 450
10 5 GM BENİDZE DAVİT 2476 GEO GÜRCİSTAN 400
11 8 MARKİDİS KONSTANTİNOS 2350 GRE YUNANİSTAN 350
12 1 GM SAVCHENKO BORİS 2602 RUS RUSYA 300
13 14 ÖZALP BURAK 2182 TUR ANKARA 250
U16
Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER
1 21 MADEN MİRAÇ  KEREM 2054 TUR MANİSA U16 1500
2 36 ŞAT ERAY 1917 TUR YALOVA U16 1000
3 48 BÜKE FURKAN 1810 TUR BURSA U16 800
4 47 ÇATAL UKTENUR F 1818 TUR GİRESUN U16 600
5 31 ÖZGÜR İSA 1971 TUR MUĞLA U16 500
6 38 ÖNEM UZAY ALTAY 1894 TUR İSTANBUL U16 400
7 49 AYDIN HAKAN ARDA 1792 TUR BURSA U16 300
8 52 ÇOLAK TUGAY 1766 TUR KOCAELİ U16 200
U10
Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER
1 56 ERGİN ŞAHİN 1714 TUR TEKİRDAĞ U10 1000
2 98 DURUÇAY UYGAR 1339 TUR İSTANBUL U08 750
3 81 ŞENYÜZ KUTAY EMRE 1483 TUR İSTANBUL U10 500
4 84 AKKAŞ DORUK 1464 TUR ÇANAKKALE U10 250
5 82 SİNANOĞLU YUSUF 1482 TUR MANİSA U10 200
U8
Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER
1 98 DURUÇAY UYGAR 1339 TUR İSTANBUL U08 S. TAKIMI
2 91 PEHLİVANOĞLU ERAY 1415 TUR ANKARA U08 S. TAKIMI
3 127 ŞAHİN ARDACAN 1136 TUR ÇANAKKALE U08 S. TAKIMI
4 159 MURATOV NUREMİR 0 KGZ KIRGIZİSTAN U08 S. TAKIMI
5 115 YANCI BARIŞ EMRE 1245 TUR İSTANBUL U08 S. TAKIMI
6 158 KYDYKOV DAMİR 0 KGZ KIRGIZİSTAN U08 S. TAKIMI
7 155 KANATBEK AMİR 0 KGZ KIRGIZİSTAN U08 S. TAKIMI
8 135 ŞENER ERDEM 1103 TUR ZONGULDAK U08 S. TAKIMI
9 136 SOFUOĞLU NEJAT 1092 TUR EDİRNE U08 S. TAKIMI
10 157 KORKMAZ YİĞİT HAN 0 TUR EDİRNE U08 S. TAKIMI
EN İYİ TÜRK
Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER
1 11 FM BÜYÜKAŞIK DİYAP 2285 TUR ÇANAKKALE 2000
2 19 SEYHANOĞLU DENİZ 2127 TUR İSTANBUL 1000
3 12 FM ANNABERDİYEV BABAGELDİ 2234 TUR MERSİN 750
4 14 ÖZALP BURAK 2182 TUR ANKARA 500
5 18 RZAYEV ASKAR 2133 TUR BURSA 300
6 26 YARAMIŞ HAKAN 2004 TUR İSTANBUL 250
EN İYİ KADIN
Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER
1 13 WIM TERELADZE SOPİKO F 2182 GEO GÜRCİSTAN 500
2 61 ISAYEVA AYNUR F 1703 TKM TÜRKMENİSTAN 400
3 42 SOBOLEVA ANASTASIA F 1864 RUS RUSYA 300
EN İYİ YEREL SPORCULAR
Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER
1 83 ENGİN ONAT 1473 TUR KEŞAN 500
2 87 ÇAKIR HÜSEYİN 1447 TUR KEŞAN 400
3 72 KEF BERKAY 1597 TUR KEŞAN 300
4 164 YILDIRIM KAAN 0 TUR KEŞAN 250
5 92 BALCI BERK 1411 TUR KEŞAN 200
6 109 KIRAL BARIŞ 1266 TUR KEŞAN U16 150
EMEKTAR SPORCU
 EYÜP TÜRKÜCÜ S.TAKIMI +PLAKET
EN KÜÇÜK SPORCU
 AMİR KANATBEK S.TAKIMI +PLAKET

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir